Helpmann Awards 2016

Published on 21st Jul, 2016

16th Annual Helpmann Awards ~ Monday 25th July

Full List of Nominees Here

The 16th Annual Helpmann Awards will be held on Monday 25 July at 7.30pm at the Sydney Lyric Theatre on the set of Singin’ in the Rain. The Helpmann Awards are the premier celebration of Australia’s vibrant live performance industry and recognise distinguished achievement and excellence in Australia’s live performance sectors.

The 16th Annual Helpmann Awards Ceremony will feature sensational performances including:

  • Singin’ in the Rain –’Overture’ and ‘Good Mornin’ starring Grant Almirall, Gretel Scarlett and Jack Chambers; and ‘Singin’ in the Rain’ full cast finale
  • Sarah Blasko – ‘Luxurious’
  • Sydney International Piano Competition – 1st prize winner
  • Matilda the Musical – ‘Quiet’ starring all eight Matildas from the Sydney and Melbourne seasons
  • Marina Prior & Mark Vincent – ‘Time to Say Goodbye’
  • West Australian Ballet – ‘On The Nature of Daylight’ pas de deux starring Sandy Delasalle and Matthew Lehmann
  • Ladies in Black – ‘Ladies in Black’ starring Lucy Maunder, Kate Cole, Kathryn McIntyre, Deidre Rubenstein, Carita Farrer Spencer, Sarah Morrison and Naomi Price
  • The Sound of Music – ‘Do-Re-Mi’ starring Amy Lehpamer, Stefanie Jones and the von Trapp children; and ‘Climb Ev’ry Mountain’ starring Jacqueline Dark

Hosts are:  Chloe Dallimore, Helen Dallimore, Stuart Maunder AM, Guy Noble, Simon Phillips, The Umbilical Brothers and Queenie van de Zandt as ‘Jan van der Stool’.

Presenters include:  Kellie Dickerson, Tim Draxl, Marta Dusseldorp, Tim Finn, Antoinette Halloran, Noni Hazlehurst, Erika Heynatz, Celia Ireland, Tim Minchin, Hunter Page-Lochard, Katrina Milosevic, Milijana Nikolic, Eddie Perfect, Aurélien Scannella, The Hon Jillian Skinner MP and Toby Thatcher.

Nominations relevant to the Dance and Musical Theatre arenas are:

BEST BALLET OR DANCE WORK:
Australian Dance Theatre – Habitus
Dancenorth – Spectra
The Farm and Performing Lines – Cockfight
Bangarra Dance Theatre – Sheoak

BEST CHOREOGRAPHY IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE WORK:
Kyle Page & Amber Haines – Dancenorth – Spectra
Garry Stewart & Larissa McGowan – Australian Dance Theatre – Habitus
Frances Rings – Bangarra Dance Theatre – Sheoak
Stephen Page, Bernadette Walong-Sene, Djakapurra Munyarryun – Bangarra Dance Theatre – Ochres

BEST FEMALE DANCER IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE WORK:
Amber Haines – Dancenorth – Synching Feeling
Lonii Garnons-Williams – ADT – Habitus
Yolanda Lowatta – Bangarra – Sheoak
Juliette Barton – Sydney Dance Company – Lux Tenebris

BEST MALE DANCER IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE WORK:
Chengwu Guo – The Australian Ballet – The Dream
Kimball Wong – ADT – Habitus
Gavin Webber – The Farm and Performing Lines – Cockfight
Daryl Brandwood – Expressions Dance Company – Natalie Weir’s The Host

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE WORK:
Brisbane Festival and Circa – Il Ritorno
Victoria Hunt, Artful Management and Performance Space – Tangi Wai … the cry of water
Compagnie 111 – Aurélien Bory and Perth International Arts Festival – Plexus
The Farm and Bleach* Festival – The Last Blast

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL:
Andrew WrightSingin in the Rain
Andrew HallsworthLittle Shop of Horrors
Peter DarlingMatilda The Musical
Arlene PhillipsThe Sound of Music

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL:
Molly Barwick, Dusty Bursill, Tiana Mirra, Alannah Parfett, Sasha Rose, Georgia Taplin, Bella Thomas & Ingrid TorelliMatilda The Musical
Amy LehpamerThe Sound of Music
Antoinette Halloran Sweeney Todd
Esther Hannaford Little Shop of Horrors

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL:
Wendy Mae BrownGhost The Musical
Erika HeynatzSingin in the Rain
Elise McCannMatilda The Musical
Jacqueline DarkThe Sound of Music

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL:
Rob MillsGhost The Musical
Anthony WarlowFiddler on the Roof
James MillarMatilda The Musical
Brent HillLittle Shop of Horrors

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL:
Jack ChambersSingin in the Rain
Daniel FrederiksenMatilda The Musical
Tyler CoppinLittle Shop of Horrors
Simon Gallaher Wicked

BEST MUSICAL:
Andrew Lloyd Webber, David Ian, John Frost and The Really Useful Group – The Sound of Music
Tim Lawson – Fiddler on the Roof
Queensland Theatre Company – Ladies in Black
The Royal Shakespeare Company and Louise Withers, Michael Coppel and Michael Watt with Chokey Productions, Just for Laughs Theatricals, Glass Half Full Productions, Paula Marie Black, Greenleaf Productions and Michael Lynch – Matilda The Musical

Other dance and musical theatre nominees in the industry categories include Ladies in Black & Matilda The Musical (Best Costume Design); Matilda The Musical & Ghost the Musical (Best Lighting Design); Ladies in Black & Matilda The Musical (Best Music Direction); Ladies in Black, Matilda The Musical & Bangarra’s Lore (Best Original Score); Matilda The Musical (Best Scenic Design); Fiddler on the Roof, Matilda The Musical & Bangarra’s Lore (Best Sound Design); and Sydney Dance Company’s De Novo (Best Regional Touring Production).

Stephen Page, Artistic Director of Bangarra Dance Theatre, will be presented with the 2016 JC Williamson Award on the night. This Award is bestowed on an individual who has made a truly outstanding contribution to the enrichment of Australia’s live performance culture and shaped the future of the industry for the better.

The 2016 Helpmann Awards Ceremony will be broadcast live on Foxtel Arts and webcast free via www.foxtelarts.com.au.

Tickets can be purchased from www.ticketmaster.com.au.

www.helpmannawards.com.au

www.facebook.com/TheHelpmannAwards

@Helpmann_Awards

Comments are closed.